Acanthamoeba - pasożyt oczu

acanthamoeba pasożyt oczu

Acanthamoeba to pierwotniak występujący w wodach słodkich, powietrzu i wilgotnych glebach. Do zakażenia dochodzi przez jamę nosowo-gardłową i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwłaszcza tych, którzy mają obniżoną odporność. Acanthamoeba może rozwijać się w mózgu, płucach, nadnerczach, żołądku, śluzówce jamy nosowej, gardzieli, żuchwie, uszach i rogówce oka. Powoduje zapalenie płuc, a także zmiany skórne. A jak wpływa na oczy?

Czynniki ryzyka

Acanthamoeba to posożyt lubiący wodne środowisko - żywi się ludzkim okiem, może spowodować ślepotę. Bardziej narażeni są osoby używające soczewki kontaktowe. Dlatego tak ważne jest aby pamiętać o dokładnej dezynfekcji soczewek. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zarażenia jest używanie soczewek jednodniowych. Jeśli natomiast korzystamy z soczewek wielokrotnego użytku należy codziennie bardzo starannie oczyścić szkła kontaktowe, zamoczyć w płynie wielofunkcyjnym i pozostawić je w pojemniku do następnego dnia. Acanthamoeba jest zagrożeniem dla wszystkich osób, również dla tych którzy nie używają soczewek kontaktowych (w mniejszym stopniu).

Dostanie się tego pierwotniaka do rogówki oka może wywołać pełzakowate zapalenie rogówki. Zazwyczaj dotyczy to jednego oka. Objawami są:

  • światłowstręt,
  • zamglony obraz widzenia,
  • silny ból,
  • podrażnienia gałki ocznej.

Rozpoznanie jest dość problematyczne, objawy są takie same jak dla różnych infekcji oka (wirusowych, bakteryjnych czy grzybicznych).

Leczenie oczu zarażonych pierwotniakami

Pierwotniaki Acanthamoeba są bardzo odporne na wiele leków. Skutecznymi okazują się stosując chlorheksydynę, dibrompropamidynę, pentamidynę i biguanid poliheksametylowy. Pasożyt ten jest tak oporny, że najskuteczniejsze wyniki leczenia uzyskiwano używając dwa lub trzy wymienione preparaty.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • retinopatia cukrzycowa

    Retinopatia cukrzycowa

    Schorzenie nazywane retinopatią cukrzycową dotyczy narządu wzroku i najczęściej dotyka osób chorujących na przewlekłą cukrzycę.

  • zwyrodnienie plamki żółtej

    Zwyrodnienie plamki żółtej

    Zwyrodnienie plamki żółtej pojawia się w związku z uszkodzeniem siatkówki i prowadzi to do utraty zdolności widzenia centralnego.

  • choroby wirusowe powiek

    Choroby wirusowe powiek

    Opryszczka zwykła powiek objawia się pojawieniem się na powiece niewielkich, półprzezroczystych pęcherzyków z płynem.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów