3D a wzrok

3d wzrok

Bardzo popularne stają się reklamy w trójwymiarowej postaci. Obrazy, filmy czy billboardy to jedne z przykładów gdzie coraz częściej mamy do czynienia z technologią 3D. Umożliwia nam ona widzenie stereoskopowe, czyli przestrzenne. Właściwie jest to oszukiwanie naszego mózgu.

Obraz powstający w jednym oku jest inny od obrazu powstającego w drugim oku. Jeśli chodzi o widzenie przestrzenne konieczne jest zróżnicowanie wrażeń wzrokowych. Możliwe jest to właśnie poprzez założenie okularów polaryzacyjnych lub odpowiednich okularów różnobarwnych.

Jednak niektórzy skarżą się na niemożność postrzegania obrazów 3D, jest to tzw. „ślepota stereoskopowa”. Problem ten dotyczy około 12 % populacji. Przyczynami czasami mogą być:

  • dominacja jednego oka,
  • duża wada wzroku,
  • niedowidzenie,
  • choroby plamki żółtej,
  • zez (niektóre przypadki).

Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego zostały przeprowadzone na 24 osobach, które oglądały obrazy w technologii trójwymiarowej z różnych urządzeń, np. komputera, ekranu kinowego, smartfonu, kamery itp. Osoby badane odczuwały później dyskomfort, kiedy obrazy 3D znajdowały się w bliskiej odległości od oczu. Do innych negatywnych skutków trójwymiarowej technologii należą między innymi: bóle głowy, migrena, bóle oczu.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • śnieżna ślepota

    Śnieżna ślepota

    Śnieżna ślepota spowodowana jest przez nadmierne działanie promieni słonecznych. Zapamiętaj - śnieg odbija aż 85% promieniowania słonecznego!

  • diagnostyka zeza

    Choroba zezowa - diagnostyka i leczenie

    Rodzaje zeza i czynniki wywołujące chorobę zezową. Diagnostyka i formy leczenia.

  • zwyrodnienie plamki żółtej

    Zwyrodnienie plamki żółtej

    Zwyrodnienie plamki żółtej pojawia się w związku z uszkodzeniem siatkówki i prowadzi to do utraty zdolności widzenia centralnego.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów