Gradówek

gradówek

Przewlekłe zapalenie gruczołów tarczkowych to jedna z chorób okulistycznych. Nazywana bywa ona gradówką lub chalazonem. Zapalenie jest wywołane zamknięciem światła przewodów wyprowadzających wydzielinę gruczołową. Gradówka może objąć swoim zasięgiem zarówno górną, jak i dolną powiekę. Powoduje ona powstanie znacznego obrzęku i zaczerwienienia w obrębie oka. Niekiedy towarzyszy jej bolesność powiek.

Wśród objawów gradówki wymienia się:

  • Powstanie niewielkiego, wypukłego, niebolesnego guzka na powiece, który jest dobrze odgraniczony od tkanek;
  • Zaczerwienienie oka, występujące tylko w niektórych przypadkach choroby.

Lekarz okulista może zdiagnozować chorobę podczas wykonywania standardowego badania powiek.

Leczenie gradówki

Leczenie gradówki może mieć odmienny przebieg, w zależności od stopnia rozwoju choroby. We wczesnym jej stadium można ją leczyć w domu, poprzez stosowanie ciepłych kompresów i masaży okolic zmian na powiekach. Dzięki temu zmniejsza się w sposób zdecydowany obrzęk oka i pacjent nie odczuwa bolesności, czy dyskomfortu w obrębie powieki.

W bardziej zaawansowanych stadiach rozwoju gradówki, kiedy guzek nie wchłania się samoczynnie, najczęściej okuliści podejmują decyzję o rozpoczęciu leczenia chirurgicznego. Polega ono na wyłuszczeniu guzka i zastosowaniu antybiotyków, łącznie z lekami przeciwzapalnymi.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • czerniak oka

    Czerniak - złośliwy nowotwór oka

    >Czerniak jest to najczęstszy, złośliwy nowotwór oka. Spotykany 8 razy częściej w społeczeństwie rasy białej, szczególnie wśród osób o jasnej tęczówce.

  • kępki żółte

    Kępki żółte - choroba oczu

    Najczęściej kępki żółte zlokalizowane są w górnej części powiek lub w kącie przyśrodkowym oka. Są to zgrupowania histiocytów.

  • zapalenie twardówki

    Zapalenie twardówki

    Okulista diagnozujący zapalenie twardówki zaleca antybiotykoterapię. Może on również zapisać preparaty kortykosteroidowe.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów