Stożek rogówki osłabia wzrok

wpływ słońca na wzrok

Według badań u 7% chorych na stożek rogówki schorzenie to występowało u innych członków w rodzinie. Około 20 tysięcy Polaków cierpi na tą chorobę. Na czym ona polega? Jakie są jej przyczyny? Jak rozpoznać stożek rogówki i jak korygować tę chorobę?

Początek tego schorzenia trudno jest rozpoznać. Zazwyczaj objawia się poprzez zaczerwienienie i swędzenie oka. Następnie może pojawić się nadwrażliwość na światło, z którego wynika silne łzawienie, podwójne widzenie oraz zniekształcenie obrazu.

Stożek rogówki polega na zniekształceniu rogówki oka. Może nawet pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego dojść do jej wypuklenia. Najczęściej zmiany te występują tylko w jednym oku. Niestety, nawet najmniejsze zniekształcenie rogówki wpływa negatywnie na widziany obraz. Stożek rośnie powoli, jednak gdy schorzenie jest coraz większe rogówka stopniowo zaczyna nabierać nieregularnych kształtów.

Przypuszczalne przyczyny stożka rogówki:

  • dziedziczność,
  • zaburzenia funkcjonowania układu endokrynologicznego,
  • problemy genetyczne.

Stożek rogówki szybko i niekorzystnie wpływa na wzrok, co zmusza do częstszych i regularnych wizyt u okulisty. Gdy choroba jest już tak zaawansowana, że dobór okularów staje się niemożliwy należy zastosować inne metody, które poprawią wzrok.

Metody korekcji stożka rogówki

Używanie twardych gazoprzepuszczalnych szkieł kontaktowych jest najczęstszym sposobem korygowania wzroku. Jednak nie są one stuprocentowo skuteczne. Nie eliminują wady rogówki, tylko korygują jej zniekształcenie. Takie soczewki kontaktowe są indywidulanie wykonywane dla każdego pacjenta.

Innym sposobem jest wszczepienie w oko tzw. Intacsów - specjalnych pierścieni śródrogówkowych; jest to nowa metoda korekcji stożka, która spłaszcza jej szczyt poprzez napieranie na krzywiznę rogówki. Podczas wykonania zabiegu konieczne jest znieczulenie. Zabieg trwa tylko kilkanaście minut, a efekty są zauważalne niemal od razu. Jednak wszczepienie pierścieni sródrogówkowych nie powstrzymuje rozwoju choroby i może się okazać, że po pewnym czasie zabieg będzie trzeba powtórzyć.

Metoda x-linking – polega na na naświetlaniu oka promieniami UV przez około 30 minut po podaniu środków przeciwbólowych i zakropleniu preparatem fotouczulającym. Taki proces pobudza produkcję kolagenu i rogówka odzyskuje część wytrzymałości mechanicznej. Metoda ta przeznaczona jest dla pacjentów, u których niedawno rozwinęło się schorzenie stożka rogówki.

Ostatecznym sposobem, gdy już inne metody zawiodą jest przeszczep rogówki.


Przygotowanie:

Artykuł prezentuje medyczne zagadnienia dotyczące funkcjonowania narządu wzroku, niemniej nie może zastępować specjalistycznej porady medycznej. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zadbaj o Wzrok, czytając nasze porady oraz ... badając cyklicznie wzrok.

Podobne artykuły

  • odbicia tarczy keratoskopu

    Diagnoza stożka rogówki

    Metody pomiaru stopnia zaawansowania stożka rogówki przy pomocy keratometrii, retinoskopii i topgrafii rogówki. Jak badać rogówkę?

  • zaćma zapobieganie

    Jak zapobiegać zaćmie?

    Zaćma polega na zmętnieniu soczewki, znajdującej się w oku. Istnieją różne metody zapobiegania powstawania i rozwojowi zaćmy.

  • retinopatia cukrzycowa

    Retinopatia cukrzycowa

    Schorzenie nazywane retinopatią cukrzycową dotyczy narządu wzroku i najczęściej dotyka osób chorujących na przewlekłą cukrzycę.

Najpopularniejsze artykuły

Zostań naszym fanem

Wyszukiwarka artykułów